Sevgili Çocuklar,

“Karşıyaka Belediyesi Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü”ne hoş geldiniz. Burası sizlere verdiğimiz önemin, sevgimizin ve saygımızın göstergesidir. Büyük bir emek ürünüdür, Türkiye’de bir ilk, dünyada 23 örnekten biridir.

Toplumların gelişmişliği, yurttaşlarının gelişmişliğine bağlıdır. Büyük Önderimiz ve Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli   kültürdür” derken, bunu nasıl gerçekleştireceğimizi de “Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, yaşam için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, tekniktir” sözleriyle anlatmıştır.

Biz dünyanın en güzel coğrafyasında, en güzel iklimde ve sayısız uygarlıkların birikimiyle oluşmuş bir ülkede yaşıyoruz. Başta insana ve doğaya saygı olmak üzere, bu mirası hak etmek, kendimizi geliştirmek, geçmişimizi unutmadan geleceğe yürümek, bizim yurttaşlık ve vatanseverlik görevimizdir.

Karşıyaka Belediyesi olarak, sağlıktan eğitime, spordan sanata yaşamın her alanında sayısız hizmet üretirken, her zaman “Önce çocuklar ve gençler” diyoruz. Ana Okullarımıza, Çocuk Kulübümüze, Bilimiz Müzemize, Çocuk Kütüphanemize ve sayısız çocuk parkımıza eklenen “Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü”, bu anlayışımızın en önemli eserlerinden biridir.

Burada bilimin sonsuzluğuna adım atarken, bireysel ve toplumsal yaşamımızı daha uygar, daha çağdaş kılacak değerlerle tanışacaksınız. İnsanlık, bu değerlere ulaşmak için büyük yolculuklar yapmış ve dünyanın ancak böylelikle güzelleşeceğine inanmıştır.

Eğitim, hoşgörü, bilim, doğruluk, saygı, sevgi, sorumluluk, yardımseverlik gibi değerler olmadan, kişisel ve toplumsal mutluluk yakalanamaz. Geleceğin çağdaş, demokrat, laik ve özgür yurttaşları, ancak bu değerlerle yetişebilir.

Siz burada gülüp oynayarak, yepyeni arkadaşlıklar kuracak ve birlikte bilim yolculuklarına çıkacaksınız.

Değerli ailelerinize ve öğretmenlerinize, gösterdikleri dayanışma ve duyarlık için teşekkür ederim. Biz gerçekten büyük bir aileyiz.

“Küçük hanımlar, küçük beyler

Siz hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunu düşünerek, ona göre çalışınız.

Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

Sevgili çocuklar, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün sizlere seslenişi, bu çalışmaların en büyük esin kaynağıdır. Sizin olan bu yerde mutlu olmanızı, sevinç ve umut dolu anlar yaşamanızı diliyor, hepinize sevgilerimi, saygılarımı, selamlarımı sunuyorum.

                                                                                                                                                  Hüseyin Mutlu AKPINAR
Karşıyaka Belediye Başkanı